History of Leadership Award Recipients

Emerging Leadership Award
1997-1998 Tara Cowdrey & Ben Sutch
1998-1999 Kristi Bingham & Patrick Kircher
1999-2000 Charles Foster & Tish Merrill
2000-2001 Samantha Doyle & RicoMcCahon
2001-2002 James Klein & Jessica Linsky
2002-2003 Jared Gabrey & Jessica Bourdeau
2003-2004 Brad Lichtman & Lisa Townley
2004-2005 Peter Messina & Stephanie Chick
2005-2006 Michael Yotts & Ashley Speicher
2007-2008 Keri Shaw & Justin Woodard
2008-2009 Kyle Beaulieu & Marek Rivero
2009-2010 Kelly Haskell & Casey Krafton
2010-2011 Adriana Cali & Michael Allsop
2011-2012 Sarah O'Keefe & Brandon Daugherty
2012-2013 Brooke Porter-Jordan & Cayla Klawitter
2013-2014 Caroline Fleming & Devon Hopson

Campus Leadership Award
1996-1997 Michelle Irish & John Murray III
1997-1998 Kristina Gorczyca & Adrian Mroczko
1998-1999 Tiffany Lyon & Keith Moran
1999-2000 Ryan Eberman & Ben Sutch
2000-2001 Ben DeGennaro & Leah Robichaud
2001-2002 Michael Keister & Hieu Tieu
2002-2003 Matthew Sharp & Nicole Lessard
2003-2004 Paul Addonizio & Emmie Gallo
2004-2005 Vijay Kailaschand Jain & Anna Lugauskas
2005-2006 Jared Gabrey & Katelin Bandarra
2006-2007 Rebecca Arno & Michael Weiss
2007-2008 Daniel Smith & Hallie Kay
2008-2009 Justin Woodard & Lin Li
2009-2010 Joshua Gomez & Sinziana Scoarta
2010-2011 Danielle Dalton & Griffin Cordes
2011-2012 Sarah Bundzinski & Kaitlin Sampson
2012-2013 Kimberly Klevanosky & Michael Allsop
2013-2014 Nicole Noons

Excellence in Programming (2 awards – under $500 and over $500)
1996-1997 Executive Committee, Holiday Semi-Formal
1997-1998 Phi Delta Beta, College's Care Walk-a-Thon
1998-1999 Association for Cultural Exchange, International Bazaar
1999-2000 Commuter Student Council, Halloween Party
2000-2001 CAPE, Breakfast in Bed (over $500)
2001-2002 Radioactive 1620, Live Broadcast (under $500) & CAPE, Who Wants to Be  Millionaire (over $500)
2002-2003 Hospitality Student Association, Apple Festival (under $500) & Kappa Lambda, Harvest Moon Craft Fair (over $500)
2003-2004 SGA, Elections & Golf Club, Leisure Triathlon
2004-2005 ACE, International Night & CAPE-Texas Hold Em Tournament 
2005-2006 SGA, Leadership Conference & Inter-Greek Council, Wild, Wild, West & Dbate Society, Hurricane Katrina Debate
2006-2007 Drama Club, Arts Festival
2007-2008 Drama Club, Vagina Monologues (over $500) & Phi Delta Theta, Bash the Buick (under $500)
2008-2009 Phi Delta Psi, Lip Sync (under $500) & IGC, Rush Week Fall 2008 (over $500)
2009-2010 Environmentally Sustainable Students, Trace the Waste (under $500) & Phi Omega Psi and CAPE, Mr. and Ms. SNHU (over $500)
2010-2011 International Student Association, International Student Gala & Radio SNHU, Battle of the Comedians
2011-2012 Chinese Student & Scholar Association, Chinese New Year
2012-2013 Radio SNHU, Name that Tune: 90's Edition (under $500) & Kappa Chi, Country Fest (over $500)
2013-2014 CAPE Do-It-Yourself Dorm Decorating & Cake Decorating Club Batter Battles

Advisor of the Year Award
1997-1998 Paul Shapazian, Phi Delta Beta
1998-1999 Perin Long, Culinary Student Association
1999-2000 Ausra Kubilius, The Observer
2000-2001 Karyn Weeks, Track and Field Club
2001-2002 Bill Petersen, Hospitality Student Association
2002-2003 Tom Helm, Radioactive 1620
2003-2004 Melinda Parker, Kappa Delta Phi, NAS
2004-2005 Nicholas Hunt-Bull, Debate Club
2005-2006 Richard Colfer, Outing Club
2006-2007 Steve Booth, Phi Delta Theta
2007-2008 Melinda Parker, Kappa Delta Phi, NAS
2008-2009 Michelle Strout, Phi Omega Psi
2009-2010 Deborah Donnelly, International Student Association
2010-2011 David Cox, Radio SNHU
2011-2012 Bryan Bouchard, Phi Delta Psi
2012-2013 Susan Torrey, Hospitality Student Association
2013-2014 Sheila Lambert, REACH Peer Educators

Scott W. Caswell Outstanding Student Organization Award
1987-1988 Epicurean Society & Kappa Delta Phi
1988-1989 Kappa Delta Phi
1989-1990 Crew Club & Phi Delta Beta
1990-1991 Kappa Delta Phi & Phi Omega Psi
1991-1992 Phi Omega Psi & SAGE
1992-1993 Phi Omega Psi & Safe Rides
1993-1994 Phi Delta Beta
1994-1995 Phi Delta Beta
1995-1996 Association for Cultural Exchange
1996-1997 Kappa Lambda
1997-1998 Outing Club
1998-1999 Crew Club
1999-2000 Human Rights Association
2000-2001 Kappa Lambda
2001-2002 Inter-Greek Council
2002-2003 Coordinators of Activities & Programming Events
2003-2004 Coordinators of Activities & Programming Events
2004-2005 Phi Omega Psi
2005-2006 Association for Cultural Exchange
2006-2007 Psychology Student Association
2007-2008 The Observer
2008-2009 Outreach Association
2009-2010 International Student Association
2010-2011 Inter-Greek Council
2011-2012 Kappa Delta Phi, NAS
2012-2013 Club Hockey
2013-2014 Hospitality Student Association

Community Enrichment Award
2009-2010 Order of Omega, HAZE: Documentary and Speaker Panel
2010-2011 Outreach Association, Good Stuff Campaign
2011-2012 Generation Equality, NOH8 Campaign
2012-2013 REACH Peer Educators: Kick Butts Day
2013-2014 None given

Most Improved Organization Award
2009-2010 Field Hockey Club
2010-2011 Student Government Association
2011-2012 Hospitality Student Association
2012-2013 None Given
2013-2014 Outing Club

Synergy Award 
2003-2004 HSA, Kappa Lambda, Radio SNHU, Drama-Winter Wonderland
2004-2005 Kappa Delta Phi NAS & CAPE-Singled Out
2005-2006 LGBTQ Pride, CAPE & Phi Omega Psi-Halloween Party
2006-2007 World Aids Day - Human Rights Association & Outreach Association & SOAR
2007-2008 Not Given
2008-2009 Not Given
2009-2010 Dance Club
2010-2011 Phi Omega Psi
2011-2012 CAPE
2012-2013 Generation Equality
2013-2014 Student Government Association

Unsung Hero Award
2009-2010 Kayla Richard & Maryssa Debritto
2010-2011 Jason Bays & Sarah Bundzinski
2011-2012 Amanda Guillot & Derek Berndt
2012-2013 Brendan Ross & Tyler Dannat
2013-2014 Alexis Hartnett & Derek Bailey

Organization Academic Achievement Award
2007-2008 Accounting Association
2008-2009 Outreach Association
2009-2010 Economics & Finance Association
2010-2011 Outreach Association
2011-2012 REACH: Peer Educators
2012-2013 Math Club
2013-2014 Dance Club

Campus Leader Academic Achievement Award
2000-2001 Matt Thaisz & Hillary Trainer
2001-2002 Amy Eastman & Brian Larrabee
2002-2003 Michael Keister & Karen Dufour
2003-2004 Omer Salidzik & Karen Slater
2004-2005 Tala Fernando
2005-2006 Kevin West
2006-2007 Sarah Sparrow
2007-2008 Elizabeth Goff
2008-2009 Mike Rizzi 
2009-2010 Christine Delaney
2010-2011 George Theodorou
2011-2012 Nicole Faille
2012-2103 Samantha Colby
2013-2014 Brittany Fiore

Student Affairs Award
1982-1983 John Hollinger
1983-1984 Michael Kylis
1984-1985 John Rainone
1985-1986 Wade Philbrick
1986-1987 Michal Kiskinis & Gary Hilaire
1987-1988 Dale Beaudoin & Barry Moskowitz
1988-1989 Jennifer Claypoole & Dean Young
1989-1990 T. Scott Harris
1990-1991 Jennifer Bessey
1991-1992 Faith Coulter
1992-1993 Jerome Singletary
1993-1994 Roy MacLeod
1994-1995 Denise Deprey
1995-1996 Michelle LaMontagne
1996-1997 Kelly Chavalier
1997-1998 Adrian Mroczko
1998-1999 Catherine Giannetti
1999-2000 Tristian Harris
2000-2001 Ryan Eberman & Keith McLaren
2001-2002 Mathew Thaisz
2002-2003 Samantha Doyle
2003-2004 Tia Downing
2004-2005 Paul Addonizio
2005-2006 Ashley Riley
2006-2007 Celine Treamer
2007-2008 Stephanie Barry & Christine Spindler
2008-2009 Daniel Smith
2009-2010 None Given
2010-2011 Joshua Gomez
2011-2012 Danielle Dalton
2012-2013 Kaitlin Sampson
2013-2014 Kimberlee Klevanosky

Student Affairs Medallion
2005-2006 Valerie Martins
2009-2010 Justin Woodard
2011-2012 Kelly Haskell

Humanitarian Award
2003-2004 Outreach Association, Hunger Dinner
2004-2005 Debate Society, Educational Debate Series
2005-2006 Outreach Association
2006-2007 CAPE, Inside Iraq: The Untold Stories
2007-2008 Outreach Association
2008-2009 Turkey Trot, CAPE & Field Hockey
This award has been discontinued

Community Relations Award
2007-2008 RadioSNHU
2008-2009 RadioSNHU
This award has been discontinued

Creative Marketing Award
2006-2007 CAPE, Street Team
2007-2008 CAPE, Street Team
2008-2009 Phi Omega Psi, Jean Drive
2009-2010 Outreach Association, Hunger & Homelessness Week
2010-2011 Radio SNHU, Snap Your Cap
2011-2012 CAPE, Street Team Sweepstakes
2012-2013 Club Hockey, Game & Team Promotion Campaign
This award has been discontinued

Contact Us
 
Office of Student Involvement

Phone: 603.629.4361

Email: involvement@snhu.edu